Title:

Polonia Regnum, et Silesia Ducatus

Creator:

Mercator, Gerard (1512-1594)

Keywords:

1601-1700 ; Geografia i nauki o ziemi ; Kartografia ; Korona Królestwa Polskiego (1385-1795) ; Śląsk

Description:

[1] mapa : miedzioryt kolorowany ; 48x60 cm (odcisk płyty 42x 51 cm) ; Mapa w podwójnej ramce, skalowanej od wewnątrz, oznaczonej co 1º i co 20’ tylko wzdłuż lewej i prawej strony. Na mapie opisano tylko Occidens i Oriens. W lewym górnym rogu mapy żaglowiec, na prawo od niego tytuł mapy w prostokątnej tablicy zwieńczonej maszkaronem. Po obu stronach tablicy boginie urodzaju: jedna z rogiem obfitości pełnym owoców, druga z kłosami zboża. ; Mapa pochodzi z atlasu Blaeu’ów, wydanego w latach 1641-1642, będącego czwartą edycją wersji niemieckiej. Atlas wydawany był w czterech wersjach językowych. Oprócz niemieckiej, również w holenderskiej, francuskiej i łacińskiej. ; Na verso mapy tekst w języku niemieckim zatytułowany Das Königreich Polen. W prawym górnym rogu numer „15”. ; Skala ok. 1 : 1 600 000 ; W prawym dolnym rogu nota „Guiljelmus Blaeu excudit”. W lewym dolnym rogu podziała liniowa (Milliaria Germanica 10 – 4,7 cm) na leżącej płycie, po obu jej stronach putta z cyrklami; jedno odmierza odległości na skali, drugie - na globusie. Nad podziałką przykryta koroną tarcza z herbem Śląska – Orłem Czarnym skierowanym na zachód. Rzeźbę terenu zaznaczono kopczykami, miasta oznaczono sygnaturami w formie widoków z najważniejszymi budowlami.

www description:

Zdigitalizowano w ramach projektu „Digitalizacja i rozwój Pracowni Digitalizacji WBP w Opolu” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ „Digitalizacja 2014”

Publisher:

[Apud Iohannem et Cornelium Blaeu]

Place of publication:

Amsterdami

Contributor:

Blaeu, Guiljelmus (1571-1638). Rytownik

Date:

[1641]

Resource Type:

mapa

Format:

text/xml

Original Identifier:

26k

Language:

łaciński ; niemiecki

Rights Management:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Digitalization Sponsor:

Zdigitalizowano w ramach projektu „Digitalizacja i rozwój Pracowni Digitalizacji WBP w Opolu” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ „Digitalizacja 2014”


External content

This content is hosted outside the digital library.

Click the link below to view the content.

https://wbp.opole.pl/obc/026k.html