Title:

Superioris et Inferioris Ducatus Silesiae in Suos XVII Minores Principatus et Domina Divisi Nova Tabula in lucem edita a Ioh. Baptista Homano Norimbergae. Cum Privilegio Sac. Caes. Majestatis.

Creator:

Homann, Johann Baptist (1664-1724)

Keywords:

1701-1800 ; Brzeg (woj. opolskie) ; Dolny Śląsk ; Głogów (woj. dolnośląskie) ; Legnica (woj. dolnośląskie) ; Nysa (woj. opolskie) ; Ołomuniec (Czechy) ; Opole (woj. opolskie) ; Racibórz (woj. śląskie) ; Śląsk ; Śląsk Opolski ; Wrocław (woj. dolnośląskie) ; Zgorzelec (woj. dolnośląskie)

Description:

[1] mapa : miedzioryt kolorowany, mapa w ramce ; 50x59 cm ; Mapa ukazała się w Norymberdze już po śmierci Johanna Homanna (1664 – 1724) – znanego geografa, rytownika i kartografa. Zamieszczono na niej notę o przywileju dla oficyny (nadany został w 1729 r.). Mapa po raz pierwszy wydana została w 1712 r. w Atlas von hundert Charten Homanna, a wzorem do jej powstania były holenderskie przeróbki mapy Jonasa Scultetusa, głównie Theodora Danckertsa. ; Mapa zorientowana została na północ. Na mapie dwukrotnie zaznaczono Kamienną Górę (Landeshut) a Głogów (Glogau) umieszczono na prawym zamiast na lewym brzegu Odry. ; Skala ok. 1 : 750 000. Tytuł mapy w lewym dolnym rogu na ścianie cokołu, poniżej nota o przywileju i podziałka liniowa, na cokole putto trzyma tarczę herbową z orłem śląskim w koronie, za którym anioł z trąbą i kaduceuszem, w tle scena polowania. ; Z lewej strony przed cokołem kobieta w koronie z berłem, poniżej globus, księga, paleta i przyrządy miernicze, po prawej 3 mężczyzn i putto siedzące na skraju cokołu oraz 2 beczki ze zwojami tkaniny. Na dole kartusza podziałka liniowa (Millia Germanica Communia 8 mil - 7,8 cm). W prawym górnym rogu na zwoju, na tle obłoków plan Wrocławia BRESLAW podtrzymywany przez 3 putta.

Publisher:

[Oficyna Spadkobierców Homanna]

Place of publication:

Norimbergae

Date:

[po 1729]

Resource Type:

Karte

Format:

text/xml

Original Identifier:

28k

Language:

łaciński

Rights Management:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu


External content

This content is hosted outside the digital library.

Click the link below to view the content.

https://wbp.opole.pl/obc/028k.html