Obiekt

Tytuł: Das Fürstenthum Brieg in Nieder-Schlesien

Opis:

[1] mapa : miedzioryt kolorowany, mapa zorientowana na północ (Mitternacht), w ramce ; 41x32 cm (w ramie 32x26 cm) ; W lewym dolnym rogu podziałka liniowa (Gemeine Teutsche Meilen 3 - 3,7 cm). Nad mapą widok Brzegu die Haupt-Stadt Brieg, z umieszczonym w pionowej ramce ponumerowanym wykazem 13 obiektów znajdujących się na rycinie. Pod mapą z lewej widok Oławy Olau, z opisanymi obiektami, z prawej scena batalistyczna z bitwy pod Małujowicami i jej opisem w 7 linijkach. ; Autor mapy, Johann David Schleuen, był sztycharzem i wydawcą w Berlinie. Zajmował się m.in. przerabianiem map księstw śląskich i wydawaniem ich w pomniejszonym formacie. Prezentowana mapa pochodzi z wydanego w Berlinie po 1745 roku atlasu Das souveraine Hertzogthum Ober- und Nieder-Schlesien zawierającego schematyczne mapy księstw śląskich i widoki miejscowości. ; Nad i pod mapą Schleuen umieścił panoramy Brzegu i Oławy, wzorowane na rycinach Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776). Na arkuszu, oprócz właściwej mapy i zdobiących ją widoków miast, znalazła się scena batalistyczna z bitwy pod Małujowicami, niedaleko Brzegu. Nad sceną autor zamieścił opis bitwy, która rozegrała się pomiędzy wojskami austriackimi i pruskimi 10 kwietnia 1741 roku a zakończyła wygraną armii pruskiej. ; Skala ok. 1 : 445 000. Tytuł w prawym dolnym rogu na cokole. W lewym górnym rogu na zwiniętym u dołu arkuszu legenda zatytułowana „Erklärung der Characteren”

Opis www:

Zdigitalizowano w ramach projektu „Digitalizacja i rozwój Pracowni Digitalizacji WBP w Opolu” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ „Digitalizacja 2014”

Wydawca:

Johann David Schleuen

Miejsce wydania:

Berlin

Współtwórca:

Werner, Friedrich Bernhard (1690-1776). Rytownik

Format:

text/xml

Identyfikator zasobu:

oai:obc.opole.pl:7178

Identyfikator oryginału:

465k

Język:

niemiecki

Prawa do dysponowania publikacją:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Sponsor digitalizacji:

Zdigitalizowano w ramach projektu „Digitalizacja i rozwój Pracowni Digitalizacji WBP w Opolu” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ „Digitalizacja 2014”

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2021-11-15

Data dodania obiektu:

2015-05-16

Liczba wyświetleń treści obiektu:

45

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie Mapa

42

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://obc.opole.pl/publication/7974

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Nazwa wydania Data
465k, Das Fürstenthum Brieg in Nieder-Schlesien 2021-11-15

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji