Obiekt

Tytuł: Special=Carte des Fürstenthums Grotkau oder Neisse in Ober = Schlesien an den Böhmischen und Mährische Grentzen

Opis:

Miedzioryt kolorowany, mapa zorientowana na wschód (Morgen), w ramce, wymiary 410 x 325 mm (w ramie 325 x 255 mm), skala ok. 1 : 350 000. Tytuł w lewym dolnym rogu na zaokrąglonej u góry tablicy. W prawym dolnym rogu legenda zatytułowana „Erklärung der Zeichen” i objaśnienie 5 sygnatur, poniżej podziałka liniowa (gemeine Teutsche Meilen 3 - 5,6 cm). ; Nad mapą widok Nysy Neisse, die Haupt-Stadt dieses Fürstenthums, z umieszczonym w pionowej ramce ponumerowanym wykazem 17 obiektów znajdujących się na rycinie. Pod mapą widoki Grodkowa Grotkau i Otmuchowa Ottmachau, z opisanymi obiektami. ; Autor mapy, Johann David Schleuen, był sztycharzem i wydawcą w Berlinie w latach 1740-1774. Wykonywał portrety, ilustracje, winiety, zajmował się również przerabianiem map księstw śląskich i wydawaniem ich w pomniejszonym formacie. Prezentowana mapa pochodzi z - zawierającego schematyczne mapy księstw śląskich i widoki miejscowości - atlasu Das souveraine Hertzogthum Ober- und Nieder-Schlesien, wydanego w Berlinie po 1745 roku. ; Na arkuszu, oprócz właściwej mapy, Schleuen umieścił panoramy miast: Nysy, Grodkowa i Otmuchowa. Wzorowane były na rycinach Friedricha Bernharda Wernera (1690-1776), znanego rysownika i sztycharza, autora około 3000 widoków miast, wsi, klasztorów, w tym 1500 panoram śląskich.

Opis www:

Zdigitalizowano w ramach projektu „Digitalizacja i rozwój Pracowni Digitalizacji WBP w Opolu” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ „Digitalizacja 2014”

Wydawca:

Johann David Schleuen

Miejsce wydania:

Berlin

Współtwórca:

Werner, Friedrich Bernhard (1690-1776). Rytownik

Format:

text/xml

Identyfikator zasobu:

oai:obc.opole.pl:7179

Identyfikator oryginału:

466k

Język:

niemiecki

Prawa do dysponowania publikacją:

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu

Sponsor digitalizacji:

Zdigitalizowano w ramach projektu „Digitalizacja i rozwój Pracowni Digitalizacji WBP w Opolu” dofinansowanego ze środków Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ „Digitalizacja 2014”

Kolekcje, do których przypisany jest obiekt:

Data ostatniej modyfikacji:

2021-06-28

Data dodania obiektu:

2015-05-16

Liczba wyświetleń treści obiektu:

36

Liczba wyświetleń treści obiektu w formacie Mapa

36

Wszystkie dostępne wersje tego obiektu:

https://obc.opole.pl/publication/7975

Wyświetl opis w formacie RDF:

RDF

Wyświetl opis w formacie OAI-PMH:

OAI-PMH

Obiekty

Podobne

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji